Mid Century Modern - kas tai?

Įsivaizduokite: naršote savo “Pinterest” paskyrą, kurioje gausybė interjero pavyzdžių. Ir visose nuotraukose juntamas tas pats braižas: lengvi organiški deriniai, švarūs siluetai ir aiškios geometrinės linijos. Jei tai panašu į jus, gali būti, kad esate Mid Century Modern dizaino gerbėjas.

Mid Century Modern (MCM) - tai architektūros ir dizaino judėjimas, kuris įsivyravo JAV ir Europoje po II Pasaulinio karo ir, skirtingais vertinimais, truko iki 1969 ar 1979 m. Lietuviškai tai skambėtų “amžiaus vidurio modernas”, kas atitinka laikotarpį, kuomet šis stilius suklestėjo, ir judėjimo kryptį - modernizmą. 

Mid Century Modern įsiskverbė ir apėmė visas žmogaus kūrybos sritis - pastatų ir net miestų rajonų architektūrą, meną, baldų, indų, tekstilės, interjero ir net kraštovaizdžio dizainą. 

Įsigydami autentišką Mid Century Modern baldą jūs investuojate, nes su laiku jo vertė tik didės

Trys pagrindiniai požymiai
Trys pagrindiniai požymiai

Mid Century Modern stilių lengviausia atpažinti pagal tris požymius: 

1) organiška forma;

2) aiškios linijos;

3) elegantiškas paprastumas.

MCM stiliaus kūrėjai buvo įsitikinę, kad geras dizainas yra būtina kokybiško gyvenimo sąlyga. Jų darbuose nebeliko pompastiškų formų ir ornamentų - įsivyravo minimalizmas ir funkcionalumas.

Didžiulį postūmį judėjimui suteikė pramonės suklestėjimas. Tiek architektūroje, tiek baldų dizaino srityje buvo drąsiai eksperimentuojama, jungiant natūralias medžiagas su žmogaus sukurtomis - medieną su metalu, stiklo audiniu ir plastiku - kuriant naujas, futurizmo ir kosminių kelionių įkveptas formas. 

Pastaroji dizaino pakraipa vadinama „Space Age“ (liet. kosminio amžiaus) arba „Atomic Age“ (liet. atominio amžiaus) dizainu, kurį išprovokavo Šaltojo karo metais, 6-7 dešimtmečiais, vykusios aršios atominio ginklavimosi ir dominavimo kosmose varžybos.

Baldų kokybė buvo aukštesnė
Baldų kokybė buvo aukštesnė

Tuo pačiu dar buvo likusi gyva aukšta baldų gamybos kultūra, vis dar naudojamos kokybiškos medžiagos, baldams skiriama daugiau rankų darbo, laiko. 

Pavyzdžiui, korpusiniai baldai gaminti naudojant klijuoto medžio masyvo plokštes, buvo kruopščiai parenkamas ir į įspūdingus piešinius sukerpamas medžio lukštas, klijuojamas ant baldų paviršiaus. Baldai būdavo lengvesni ir fiziškai, ir vizualiai, nes kokybiškų medžiagų reikia mažiau, jos tvirtesnės, taigi dizaineriai turi didesnę laisvę kurti ekstravagantiškesnes, ispūdingesnes konstrukcijas.

Mažesniems butams - mažesni baldai
Mažesniems butams - mažesni baldai

Tik vėliau imta optimizuoti gamybą, pereita prie medžio drožlių plokščių ir mažiau darbo valandų vardan masiškesnės gamybos. Pramonės įsigalėjimas lėmė žmonių migravimą į miestus, naujų būstų poreikį, o taip pat ir baldų, kurie būtų pritaikyti naudoti mažesnėse erdvėse, butuose. 

Todėl dauguma Mid Century Modern baldų dažniausiai yra nedideli, itin lengvos, paprastos konstrukcijos, plonomis kojelėmis, elegantiški. Nesivarginama po apmušlaias slėpti baldų konstrukcijos elementų, kaip tik jie pateikiami kaip minimalizmo ir funkcionalumo pavyzdžiai.

Neutralūs baldų audinių atspalviai derinami su ryškiomis, gyvomis spalvomis, ypač raudona, kurios akcentai interjere simbolizuoja optimizmą ir veržlumą.

MCM Lietuvoje ir Rytų Europoje
MCM Lietuvoje ir Rytų Europoje

Energingas Mid Century Modern judėjimo gūsis peržengė ir Geležinę uždangą, pasiekė ir Lietuvą. Po Stalino mirties padvelkus laisvesniems vėjams ir atsiradus galimybei kurti, Vilniuje buvo įsteigtas Baldų projektavimo konstravimo biuras (BPKB). 

Biure dirbo garsieji Lietuvos baldų kūrėjai Vytautas Beiga, Valerija Ema ir Eugenijus Cukermanai, Lygija Marija ir Algimantas Stapulioniai, Tadas Baginskas, Eugenijus Gūzas ir daugelis kitų. Idėjų semdavosi iš architektūros žurnalų, kuriuos pavykdavo parsivežti iš Vakarų.

XX a. 7-ame dešimtmetyje lietuvių sukurti baldai užimdavo aukščiausias vietas SSRS baldų konkursuose – anuomet lietuviai buvo „vakariečiai“, jų projektai būdavo funkcionalūs, santūrios, saikingos išvaizdos, turėjo „švarios“ (neperkrautos, be nereikalingos puošybos) dizaino mokyklos vardą. Lietuvių darbai buvo labai vertinami, ir Biuras gaudavo iš Maskvos labai daug užsakymų. 

Lietuvių namus taip pat pasiekdavo Mid Century Modern stiliaus gaminiai iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Čekoslovakijos, Rytų Vokietijos, Rumunijos, Vengrijos, Jugoslavijos. Tuometė Čekoslovakija, dabar Čekija, pasaulyje pripažinta kaip viena iš modernių baldų aukštosios mados kūrėjų.

Čekoslovakija, kaip ir Italija ar Skandinavijos šalys, Europoje diktavo Art Deco, Bauhaus, o vėliau ir Mid Century Modern stiliaus baldų madas.

Šiuo atžvilgiu mums pasisekė - į Lietuvą atvežta nemažai baldų iš Čekoslovakijos, kuriuos įsigyti anuomet pavykdavo tik aukštesnes pareigas ėjusiems asmenims. Atsivežti baldų iš Vakarų Europos buvo neįmanoma.

Prie ko dera MCM baldai?
Prie ko dera MCM baldai?

Dėl neįnoringo, lengvo ir praktiško dizaino, Mid Century Modern baldai dera beveik visur. Idealiai atrodo industriniame ir skandinaviškame interjere, bet vis dažniau savo vietą randa ir atnaujintose sodybose. 

Mid Century Modern baldas į namus įneša gaivos ir lengvumo, šviesos ir optimizmo, suteikia erdvės kvėpuoti. Juose dažnai slypi gudrios idėjos, kaip susidėti daiktus, o tai sustiprina aiškumo ir kontrolės pojūtį. O jei baldas sukurtas žinomo architekto ar dizainerio, jis visada turės prabangios kokybės aurą ir stiprins namų šeimininko pasitikėjimą savimi.

Trumpai tariant, Mid Century Modern judėjimo sukurti baldai atlaikė laiko išbandymą ir yra tapę estetikos, stiliaus, kokybės etalonu. Atkreipkite dėmesį - tuos pačius baldus pamatysite beveik visuose kino filmuose, TV serialuose (net ir animaciniuose), reklamose. 

Kaip neapsigauti
Kaip neapsigauti

Jei nusprendėte savarankiškai įsigyti Mid Century Modern baldą, reikia žinoti, kaip neapsigauti. 

Visų pirma, ne visi Mid Century (liet. amžiaus vidurio) baldai yra Mid Century Modern (amžiaus vidurio modernas) baldai. Mid Century baldai gali būti bet kurie XX a. Viduryje pagaminti baldai, kurie nebūtinai atitinka Mid Century Modern kūrybos kanonus. Tad jei ant baldo matote etiketę, ant kurios nurodyti gamybos metai 1965-ieji, tai dar nereiškia, kad jis yra Mid Century Modern stiliaus baldas. Šiuo atveju reikia vadovautis jau minėta 3 MCM dizaino požymių taisykle.

Ar verta pirkti kopiją?
Ar verta pirkti kopiją?

Antra, Mid Century Modern baldų atgimimas, didžiulis populiarumas ir ribotas autentiškų gaminių kiekis tapo pretekstu kurti jų kopijas. Visame pasaulyje, o taip pat ir Lietuvoje, yra gaminami Mid Century Modern stiliaus baldai, kurie nėra tie tikrieji, originalūs, prieš 50-70 metų pagaminti baldai, o tik jų įkvėptos šiuolaikinės kopijos. Šios kopijos dažnai parduodamos labai brangiai, tarsi būtų originalai, tačiau autentiškam baldui jie negali prilygti. Visų pirma, todėl, kad tikrojo Mid Century Modern baldo vertė einant laikui auga, o kopijos - mažėja.

Tad įsigydami autentišką Mid Century Modern baldą jūs investuojate, o pirkdami kopiją - vargiai. Todėl, prieš perkant baldus, šį aspektą taip pat verta apgalvoti.

Lietuvos baldų kūrėjai ir jų darbai